Înapoi la știri

Simona Halep participă la Miami Open după micșorarea suspendării - Primul turneu de tenis al sportivei de la încheierea suspensiunii - Invitația din partea organizatorilor aduce o veste bună pentru fanii acesteia

08 Mar 2024
4 minute min
Maria Simionescu
Simona Halep se va întoarce în curând la un turneu oficial de tenis. Primul său meci va fi la Miami Open, unul dintre cele mai importante evenimente din circuitul WTA. Tenismena a primit o invitație de participare din partea organizatorilor. "În momentul în care a fost luată decizia, cei de la Miami mi-au oferit un wild card. Nu am cerut sau întrebat, a fost un moment special! Mă simt onorată să joc într-un turneu atât de mare, chiar dacă rezultatele nu sunt bune pentru mine! Pentru mine este importantă bucuria de a juca din nou tenis și de a simți suportul publicului în arenă", a declarat Simona Halep. Este important să menționăm că Tribunalul de Arbitraj Sportiv i-a redus suspendarea decisă de ITIA de la 4 ani la 9 luni, după ce Simona Halep a fost acuzată de neglijență. Turneul de la Miami va începe pe 17 martie, iar premiile totale în valoare de 8.995.555 dolari. Doar participarea la tabloul principal îi va aduce Simonei Halep 10 puncte în clasamentul WTA. Câștigătoarea va primi 1.000 de puncte și un cec în valoare de 1.1 milioane de dolari. Simona Halep are 32 de ani și a fost clasată pe primul loc în clasamentul mondial timp de 64 de săptămâni. Până în prezent, sportiva din Constanța a câștigat 24 de turnee în circuitul WTA, inclusiv două turnee de Grand Slam: Roland Garros (2018) și Wimbledon (2019). Simona Halep se va întoarce în curând la un turneu oficial de tenis. Primul său meci va fi la Miami Open, unul dintre cele mai importante evenimente din circuitul WTA. Tenismena a primit o invitație de participare din partea organizatorilor. "În momentul în care a fost luată decizia, cei de la Miami mi-au oferit un wild card. Nu am cerut sau întrebat, a fost un moment special! Mă simt onorată să joc într-un turneu atât de mare, chiar dacă rezultatele nu sunt bune pentru mine! Pentru mine este importantă bucuria de a juca din nou tenis și de a simți suportul publicului în arenă", a declarat Simona Halep. Este important să menționăm că Tribunalul de Arbitraj Sportiv i-a redus suspendarea decisă de ITIA de la 4 ani la 9 luni, după ce Simona Halep a fost acuzată de neglijență. Turneul de la Miami va începe pe 17 martie, iar premiile totale în valoare de 8.995.555 dolari. Doar participarea la tabloul principal îi va aduce Simonei Halep 10 puncte în clasamentul WTA. Câștigătoarea va primi 1.000 de puncte și un cec în valoare de 1.1 milioane de dolari. Simona Halep are 32 de ani și a fost clasată pe primul loc în clasamentul mondial timp de 64 de săptămâni. Până în prezent, sportiva din Constanța a câștigat 24 de turnee în circuitul WTA, inclusiv două turnee de Grand Slam: Roland Garros (2018) și Wimbledon (2019).
Alte postari din Actualitate
Actualitate

Energia zilei te motivează să îți urmezi inițiativele

În această zi, energia te încurajează să relansezi un proiect pe care l-ai amânat, potrivit unor analize astrologice. În sfera relațiilor personale, o conversație sinceră poate ajuta la clarificarea unor neînțelegeri mai vechi, oferindu-ți ocazia de a-ți consolida poziția într-un domeniu de interes.

Actualitate

Accident cu trotinetă electrică la Focșani: un bărbat rănit ușor

Pe 2 iunie 2026, în jurul orei 12:00, un bărbat în vârstă de 55 de ani din județul Cluj a fost implicat într-un accident rutier în municipiul Focșani, conform jurnaldevrancea.ro. Incidentul a fost raportat prin SNUAU 112, iar autoritățile s-au deplasat rapid la fața locului pentru a determina circumstanțele evenimentului.

Actualitate

Adecărerea unui veteran de război: Ilie Ciocan a murit la 113 ani

O poveste impresionantă de longevitate s-a încheiat pe 27 mai 2026, când Ilie Ciocan din Bratia Vale, comuna Galicea, a decedat la vârsta de 113 ani, cu o zi înainte de aniversarea sa. Născut pe 28 mai 1913 în satul Cremenari, Ilie Ciocan a fost considerat cel mai longeviv veteran de război din lume, conform datelor din specialitate.

Actualitate

Tânăr din Bolotești reținut pentru violarea unei femei de 82 de ani

Un bărbat în vârstă de 23 de ani din comuna Bolotești a fost reținut de polițiștii din Vrancea, fiind acuzat de violul unei femei de 82 de ani în locuința acesteia. Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea, incidentul a fost raportat pe 1 iunie 2026, în jurul orei 10:00.

Acasa Recente Radio Județe