Înapoi la știri

Primarul Silviu Stoica Gheorghe din comuna Bălești și-a depus candidatura pentru un nou mandat la alegerile locale. Alături de echipa PNL, primarul propune proiecte și investiții pentru a dezvolta comuna și a îmbunătăți viața locuitorilor. Cetățenii vor prioritiza investițiile, iar primarul dorește să continue modernizarea comunei alături de viitorul președinte al Consiliului Județean Vrancea, Dragoș Ciobotaru. În mandatul său anterior, primarul a reușit să îndeplinească promisiunile din campania electorală și are planuri și mai ambițioase pentru mandatul viitor. Alți candid

20 May 2024
3 minute min
Andrei Miroslavescu
Primarul Silviu Stoica Gheorghe din comuna Bălești și-a depus candidatura pentru un nou mandat la alegerile locale din acest an, alături de echipa sa de consilieri locali din cadrul PNL. Obiectivul primarului este de a continua dezvoltarea comunei prin implementarea de noi proiecte, cu scopul de a îmbunătăți viața locuitorilor. Primarul a declarat că au proiecte în implementare și vor accesa și alte finanțări disponibile, indiferent de programul guvernamental sau european care va apărea. Acesta se va consulta cu cetățenii pentru a prioritiza investițiile și va rezolva problemele într-un mod profesionist. Primarul a subliniat că a dovedit că este un primar care și-a îndeplinit promisiunile și își dorește să continue drumul modernizării comunei alături de viitorul președinte al Consiliului Județean Vrancea, Dragoș Ciobotaru. În mandatul său anterior, Silviu Stoica Gheorghe a îndeplinit promisiunile făcute în campania electorală din anul 2020 cu susținerea fostului președinte al Consiliului Județean Vrancea, Cătălin Toma. Printre proiectele realizate se numără modernizarea drumurilor județene din comună, construirea de săli de clasă și dotarea școlilor cu mobilier, precum și dezvoltarea unor proiecte în domeniul sănătății și al asistenței sociale, cum ar fi un centru medical și un cămin pentru bătrâni. Pe parcursul mandatului 2024 - 2028, primarul are planuri și mai ambițioase pentru comuna Bălești. Prioritare vor fi proiectele din domeniul educației, cum ar fi dotarea școlilor cu mobilier și reabilitarea Școlii Gimnaziale din localitate, prin Programul Operațional Regional. De asemenea, primarul dorește să continue dezvoltarea infrastructurii și să asigure servicii mai bune în domeniul sănătății și asistenței sociale. Alături de primar, echipa PNL Bălești pentru Consiliul Local este formată din candidații Aurora Popescu, Nelu Gheorghiță, Dănuț Georgian Vlase, Iulian Sîmbotin, Gigi Vlase, Sorin Ioniță, Ștefan Manea, Ion Gavrilă, Marian Necula, Drăguța Coca, Gheorghe Sîmbotin, Ionica Coca și Costel Tudor. Aceștia își propun să contribuie la dezvoltarea comunei prin aducerea de idei și proiecte noi pentru a face din Bălești un loc mai bun pentru toți locuitorii săi.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

Energia zilei te motivează să îți urmezi inițiativele

În această zi, energia te încurajează să relansezi un proiect pe care l-ai amânat, potrivit unor analize astrologice. În sfera relațiilor personale, o conversație sinceră poate ajuta la clarificarea unor neînțelegeri mai vechi, oferindu-ți ocazia de a-ți consolida poziția într-un domeniu de interes.

Actualitate

Accident cu trotinetă electrică la Focșani: un bărbat rănit ușor

Pe 2 iunie 2026, în jurul orei 12:00, un bărbat în vârstă de 55 de ani din județul Cluj a fost implicat într-un accident rutier în municipiul Focșani, conform jurnaldevrancea.ro. Incidentul a fost raportat prin SNUAU 112, iar autoritățile s-au deplasat rapid la fața locului pentru a determina circumstanțele evenimentului.

Actualitate

Adecărerea unui veteran de război: Ilie Ciocan a murit la 113 ani

O poveste impresionantă de longevitate s-a încheiat pe 27 mai 2026, când Ilie Ciocan din Bratia Vale, comuna Galicea, a decedat la vârsta de 113 ani, cu o zi înainte de aniversarea sa. Născut pe 28 mai 1913 în satul Cremenari, Ilie Ciocan a fost considerat cel mai longeviv veteran de război din lume, conform datelor din specialitate.

Actualitate

Ploile abundente provoacă probleme în Focșani și județul Vrancea

În urma precipitațiilor masive căzute recent, mai multe zone din municipiul Focșani și din județul Vrancea se confruntă cu dificultăți, iar pompierii de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Anghel Saligny” Vrancea au intervenit pentru a limita efectele vremii severe. Potrivit ISU Vrancea, echipajele au acționat pentru a face față situației.

Acasa Recente Radio Județe