România devine un centru atrăgător pentru studenții străini la medicină
România a început să se contureze ca un "magnet" pentru studenții internaționali care doresc să studieze medicina, conform unei analize realizate de publicația The Economist. În anul 2021, țara noastră avea circa 26 de absolvenți de medicină la fiecare 100.000 de locuitori, un număr semnificativ mai mare comparativ cu alte state din Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OECD), care cuprinde 38 de economii avansate.