Înapoi la știri

Guvernul adoptă proiect de lege pentru adăugarea a 6 medicamente periculoase pe lista drogurilor de risc mare

14 Mar 2024
4 minute min
Maria Popescu
Guvernul a adoptat un proiect de lege propus săptămâna trecută pentru extinderea listei de droguri interzise. Actul normativ introduce 6 substanţe psihoactive/ medicamente care au fost puse sub control la nivel internaţional la ultima sesiune a Comisiei Naţiunilor Unite privind Stupefiantele, în cadrul Legii nr.143/2000 pentru prevenirea şi combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri. Scopul acestei măsuri este de a alinia legislaţia naţională cu cea internaţională, în vederea protejării sănătăţii şi reducerii riscurilor asociate consumului de droguri. Cele 6 substanțe incluse în proiect sunt: 2-methyl-AP-237, etazene, etonitazepyne, protonitazene, ADB-BUTINACA şi alpha – PiHP. Acestea au fost monitorizate în ultimul an de către Grupul Naţional de Avertizare Timpurie, format din specialiști antidrog, reprezentanți ai DIICOT, Poliţiei Române, Ministerului Sănătăţii şi medici reputaţi din principalele unităţi medicale cu atribuții în domeniu din București. Aceste substanțe se încadrează în categoria noilor substanțe psihoactive, cunoscute și sub denumirea de droguri sintetice, fiind deosebit de periculoase, deoarece sunt produse în laborator şi nu au fost testate și reglementate în mod corespunzător. Proiectul de lege va fi transmis de către Guvern Parlamentului pentru a fi analizat în procedură de urgență. Această solicitare este determinată de preocuparea comună a miniştrilor și parlamentarilor de a preveni și combate consumul de droguri în România. Această decizie a Guvernului are scopul de a răspunde nevoilor societății din ce în ce mai preocupate de acest fenomen periculos și de a proteja cetățenii de la expunerea la consumul și traficul de droguri. Drogurile nu prezintă doar un pericol pentru sănătate, ci și pentru siguranța publică și stabilitatea socială. Prin această inițiativă, Guvernul demonstrează că se angajează să combată consumul de droguri și să protejeze sănătatea şi bunăstarea cetățenilor săi. Această măsură demonstrează angajamentul autorităților naționale de a sprijini eforturile internaționale pentru combaterea traficului și consumului de droguri. Este important să existe o acțiune comună la nivel global, pentru a combate acest fenomen infracțional care afectează nu doar sănătatea, ci și securitatea și bunăstarea oamenilor din întreaga lume. Această propunere legislativă are așadar un impact semnificativ asupra vieților cetățenilor români, în special tinerilor, motiv pentru care solicităm ca Parlamentul să analizeze proiectul în regim de urgență. Scopul nostru este să protejăm sănătatea și siguranța comunității noastre și să reducem impactul nefast al consumului de droguri asupra societății noastre.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

Energia zilei te motivează să îți urmezi inițiativele

În această zi, energia te încurajează să relansezi un proiect pe care l-ai amânat, potrivit unor analize astrologice. În sfera relațiilor personale, o conversație sinceră poate ajuta la clarificarea unor neînțelegeri mai vechi, oferindu-ți ocazia de a-ți consolida poziția într-un domeniu de interes.

Actualitate

Accident cu trotinetă electrică la Focșani: un bărbat rănit ușor

Pe 2 iunie 2026, în jurul orei 12:00, un bărbat în vârstă de 55 de ani din județul Cluj a fost implicat într-un accident rutier în municipiul Focșani, conform jurnaldevrancea.ro. Incidentul a fost raportat prin SNUAU 112, iar autoritățile s-au deplasat rapid la fața locului pentru a determina circumstanțele evenimentului.

Actualitate

Adecărerea unui veteran de război: Ilie Ciocan a murit la 113 ani

O poveste impresionantă de longevitate s-a încheiat pe 27 mai 2026, când Ilie Ciocan din Bratia Vale, comuna Galicea, a decedat la vârsta de 113 ani, cu o zi înainte de aniversarea sa. Născut pe 28 mai 1913 în satul Cremenari, Ilie Ciocan a fost considerat cel mai longeviv veteran de război din lume, conform datelor din specialitate.

Actualitate

Tânăr din Bolotești reținut pentru violarea unei femei de 82 de ani

Un bărbat în vârstă de 23 de ani din comuna Bolotești a fost reținut de polițiștii din Vrancea, fiind acuzat de violul unei femei de 82 de ani în locuința acesteia. Potrivit unui comunicat al Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea, incidentul a fost raportat pe 1 iunie 2026, în jurul orei 10:00.

Acasa Recente Radio Județe